Každý Slovák dlhuje 14-tisíc eur: Štát nemá plán na riešenie rastúceho dlhu

Slovensko čelí vážnej finančnej výzve. Každý občan už dnes nesie na svojich pleciach verejný dlh vo výške približne 14-tisíc eur. Napriek alarmujúcej situácii štát nemá jasný plán, ako tento problém efektívne riešiť.

Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa strategické riadenie štátneho dlhu riadi ešte dokumentom z roku 2014. „Nie je správne, že v takej vážnej oblasti, ako je riadenie štátneho dlhu, fungujú zodpovedné inštitúcie bez jasnej vízie,“ upozorňuje predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Globálne očakávania tiež neveštia nič dobré. Inštitút pre medzinárodné financie (IIF) predpovedá, že svetový verejný dlh vzrastie zo 95 biliónov na takmer 130 biliónov dolárov do roku 2028.

Pre Slovensko sú dopady už citeľné: náklady na správu dlhu sa vyšplhali v roku 2023 na 1,1 miliardy eur, pričom pred dvoma rokmi to bola polovica. V roku 2024 sa očakáva ďalšie zvýšenie na takmer 1,7 miliardy eur.

Bez modernizácie finančnej stratégie a podpory hospodárskeho rastu hrozí, že Slovensko nebude pripravené zvládnuť splácanie v čase starnúcej populácie a možných nových globálnych kríz.


#StatnyDlh #FinancnaStabilita #EkonomikaSlovenska #ChcemZamestnanie