Slovensko sa radí medzi najštedrejšie krajiny Európskej únie, pokiaľ ide o náhradu príjmu počas nezamestnanosti. S priemernou náhradou vo výške 66 % čistého mesačného príjmu sa umiestnilo na piatom mieste spomedzi všetkých členských štátov EÚ. Tento údaj potvrdzuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Napriek tejto štedrosti je Slovensko na opačnom konci rebríčka, pokiaľ ide o dĺžku poskytovania podpory v nezamestnanosti. S len šesťmesačnou dobou podpory sa nachádza medzi krajinami s najkratším obdobím podpory, pričom kratšiu dobu poskytujú už len dve ďalšie krajiny.
Podpora v EÚ sa líši: Slovensko na jednej z najkratších lehôt
V rámci Európskej únie sa dĺžka podpory v nezamestnanosti pohybuje v rozmedzí od 6 do 24 mesiacov, pričom výrazné rozdiely existujú medzi staršími členmi EÚ a krajinami postkomunistického bloku. Napríklad Maďarsko poskytuje najkratšiu podporu len na 3 mesiace, zatiaľ čo Rakúsko umožňuje teoreticky neobmedzenú dĺžku podpory s postupne klesajúcou výškou.
Podmienky priznania podpory sa v jednotlivých krajinách líšia. Vo väčšine krajín je potrebné predchádzajúce prispievanie do systému sociálneho zabezpečenia a aktívne hľadanie práce. V 13 krajinách EÚ sa navyše dĺžka alebo výška podpory odvíja od veku prijímateľa alebo dĺžky prispievania do sociálneho systému, čo však na Slovensku neplatí.
Slovensko: Štedré, ale krátkodobé
Hoci Slovensko poskytuje vysokú náhradu príjmu počas nezamestnanosti, jeho krátka doba podpory je pre mnohých nezamestnaných výzvou. Tento kontrast medzi štedrosťou a krátkosťou podpory by mohol viesť k diskusii o tom, či by nebolo vhodné zmeniť parametre tohto systému tak, aby lepšie vyhovoval potrebám všetkých občanov, najmä tých, ktorí sa dlhodobo snažia nájsť si novú prácu.